
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Material | Metal |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Copper |
| Current Rating | 2 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Blue |
| Gender | Receptacle |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 12 |
| Body Material | Brass |
| Connector Type | Circular, Receptacle |
| Number of Positions | 12 |
| Insulation Material | Plastic |
| Housing Material | Brass |
| Fastening Type | Pull, Push |
| Plating | Nickel |
| Contact Gender | Female |
| Shell Material | Metal |
Stock: 964
Distributors
pcbx
Unit Price$6.90753
Ext.Price$6.90753
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.90753 | $6.90753 |
| 10 | $5.87215 | $58.72150 |
| 25 | $5.50435 | $137.60875 |
| 50 | $5.19190 | $259.59500 |
| 100 | $4.89719 | $489.71900 |
| 300 | $4.61923 | $1385.76900 |
| 500 | $4.42425 | $2212.12500 |
| 1000 | $4.23750 | $4237.50000 |
